SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH - občianske združenie

Jozef Štibrányi - futbal

Stibranyi

Stibranyi 02

Stibranyi 03

 

„No predsa gól Španielom!

Bolo trošku popršané a lopta dostala sklz. Santa-mariovi pred stredovou čiarou  odskočila a keď sa otočil, už som mal trojmetrový náskok. Ako som sa blížil k šestnástke, brankár Sedrun, dvojmetrový chlap,  trochu povybehol, no hneď sa vrátil. Naznačil som strelu, on sa hodil a vzápätí som ho možno o dvadsať centimetrov prehodil“. 

Takto opisuje svoj zážitok JOZEF ŠTIBRÁNYI, zážitok totožný s odpoveďou na otázku, ktorá je jeho NAJKRAJŠIA ( ŠPORTOVÁ) SPOMIENKA. 

Ale poďme pekne od začiatku!

Písal sa 31. máj 1962. V Chile práve prebieha svetový šampionát vo futbale  a medzi jeho účastníkmi nechýba ani vtedajšie Československo. Hráme v jednej z najsilnejších skupín - v A-čku spolu s Brazíliou, Španielskom a Mexikom. A hneď prvý zápas hráme na štadióne vo Viňa del Mar ( 150 km od hlavného mesta Santiaga) s vynikajúcim Španiel-skom.

Čo meno, to hviezda! Čo hviezda, superhviezda! Puskáš, Di Stefano, Gento, Santamaria, Del Sol a ďalší. Domáci novinári našim hráčom žartovne radili, aby si na ihrisko zobrali laso, len vtedy budú mať vraj šancu svojich protihráčov dobehnúť. Španieli istí si svojim víťazstvom - vybehli na trávnik ako toreadori. Aj to tak na ihrisku vyzeralo. „ Španieli nás tlačili, najmenej dve tretiny zápasu mali hru v rukách, ale Schroif v našej bráne doslova čaroval. Bol priam neprekonateľný. Takisto Popluhár odohral fantastický zápas“ - charakterizoval dianie na ihrisku Jožo Štibranyi.

Proti miliónovému orchestru výnimočných hviezd však stála jedna disciplinovaná a férová, ale ne-kompromisná jedenástka, hrajúca moderný atletický futbal. Prichádza osemdesiataprvá minúta. Španieli zahrávajú rohový kop a skoro všetci hráči sú pred našou bránou. Okrem Štibrányiho, ktorý zostal v stredovom kruhu a s ním jeho strážca Santamaria. Gento posiela loptu do ohňa, obrovská skrumáž pred našou bránou a dlhý odkop ...

A nasleduje to, čo opisuje vo svojej spomienke sympaticky Trnavčan žijúci v Križovanoch nad Dudváhom. Zdvíha ruky nad hlavu a kričí. „Dal som gól, dal som gól“.

A my dodávame, že  GÓL S CENOU ZLATA. Otvoril nám totiž cestu zo skupiny a potom až do finále, kde nás zdolala Brazília 3 : 1 !!!