SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH - občianske združenie

Libor Charfreitag

123Libor-Zivot 223LCH1 323OG2 423DSCF0597

 atletika

Narodil som sa 11. septembra 1977. V rokoch 1984 až 1992 som navštevoval III. základnú školu v Trnave, na Vodárni. Po jej skončení som pokračoval vo svojom vzdelávaní na Gymnáziu Jána Hollého v Trnave, ktoré som vyštudoval s vyznamenaním zložením maturitnej skúšky v máji 1996. Na jeseň toho roku som začal štúdium na Materiálov – technickej fakulte v Trnave, ktoré som po prvom semestri ukončil, pretože som prijal ponuku študovať na univerzite v Spojených štátoch amerických. Počas môjho študijného života v Trnave som sa už od mladého veku venoval športu. Na základnej škole a na Gymnáziu som aktívne športoval a reprezentoval obe školy v množstve športov. Prvý titul Majstra Slovenska som získal v roku 1991 v Bratislava v hode kladivom. Vrhačské atletické disciplíny ma natoľko zaujali, že som sa im začal venovať intenzívnejšie. V Ďalších rokoch som získal ešte mnoho titulov Majstra Slovenska vo všetkých vekových kategóriách. V roku 1996 som reprezentoval Slovensko na Majstrovstvách sveta juniorov v Sydney v Austrálii v hode kladivom. Umiestnil som sa na 13. mieste. Práve tam si ma všimli viacerí tréneri za amerických univerzít, ktorí mi potom poslali ponuky študovať v USA. V auguste 1997 som odišiel do USA na Southern Methodist University do Dallasu, TX. Na univerzite v Texase som sa naďalej venoval atletike a reprezentoval som ju na vysokoškolských majstrovstvách, kde som získal dva tituly vysokoškolského majstra USA v hode kladivom a tri tituly v hode bremenom. Utvoril som aj americký vysokoškolský rekord v hode bremenom, ktorý platí dodnes. Taktiež som v roku 2002 úspešne promoval na SMU v Dalllase, kde som vyštudoval odbor biznis – financie. Na univerzite v USA som sa neustále zlepšoval až som sa postupne dostal do svetovej atletickej špičky v hode kladivom. Slovenskú republiku som od roku 1999 až dodnes reprezentoval na každých Majstrovstvách sveta a Európy. Dva krás som bol na Olympijských hrách v Sydney a Aténach, kde som sa umiestnil na 7. mieste. Svojimi výkonmi som sa stri krát zúčastnil Svetového atletického finále najlepších atlétov sveta, kde som obsadil 2. miesto. Tohto roku sa zúčastním už po štvrtý krát tohto najkvalitnejšieho finále v Stuttgarte.
Na majstrovstvách sveta v Osake som v auguste t.r. získal pre Slovensko bronzovú medailu výkonom 81,60 m v hode kladivom.
Slovenský rekord som od roku 1996 neustále zlepšoval zo 66,32 m až na dnešných 81,81 m. Som 9 násobný majster Slovenska a držiteľ najlepšieho európskeho halového výkonu v hode bremenom, ktorý je zároveň iba o 18 cm kratší ako súčasný svetový rekord. Výkonom a umiestnením na Majstrovstvách sveta v Osake som splnil podmienky Slovenského olympijského výboru pre účasť na Olympijských hrách v roku 2008 v Pekingu.