SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH - občianske združenie

Jana a Dana Veldiakové

115DaJ_1-sustredenie_resize 215Danka_na_MS_resize 315Janka_resize

atletika

ZAČÍNALI NA ŠKOLSKÝCH ŠPORTOVISKÁCH
Atletike sa začali venovať už ako 9-ročné. Doma mali príliš veľa energie, tak ich mamka prihlásila do atletického klubu v Rožňave. Takto pomaly vyrastali atletické nádeje.

Na štadióne ich je veľmi ťažko prehliadnuť. Sú rovnaké, ale predsa sa líšia svojimi hlavnými disciplínami. Danka skáče trojskok a Janka sa venuje skoku do diaľky. Ich osobné maximá sú 14,21 resp. 6,59 m. Ale poďme pekne od začiatku.
V Rožňave sa ich ujal tréner Miloš Kočtúch. V roku 1993 sa Danka a Janka po úspešných talentovkách dostali na Športové gymnázium do Košíc. Všeobecnou prípravou prešli s trénerom Jurajom Zambom ako siedmačky a ôsmačky. Potom prišlo trojročné rozdelenie. Janka trénovala u trénera Martina Cibuľu dlhé a stredné trate a Danka u trénera Radoslava Dubovského viacboje a skoky.
Rok 1998 bol pre 17-ročnú Danku rokom troch vrcholných podujatí. Najprv na Svetových hrách mládeže v Moskve získala svoju premiérovú medailu za 3. miesto v trojskoku. Potom na Majstrovstvá sveta juniorov (MSJ) do 19 rokov vo francúzskom Annecy obsadila 6.miesto v trojskoku a na svetovej Gymnaziáde v čínskom Shanghaji 4. miesto v diaľke. V tom istom roku Janka prestúpila k trénerovi Radoslavovi Dubovskému, aby sa venovala tak ako jej sestra skokom. V roku 2000 sa po prvýkrát spoločne dostali na veľké podujatie, a to na MSJ do 19 rokov, ktoré sa uskutočnilo v čílskom Santiagu. Janka obsadila 12. miesto v skoku do diaľky a Danka bola 4. v diaľke a v trojskoku obsadila 3. miesto, kde v obidvoch disciplínach utvorila nový slovenský juniorský rekord.
V ďalších rokoch sa obe pravidelne zúčastňovali na rôznych podujatiach ako sú Majstrovstvá Európy, Svetová univerziáda i Majstrovstvá sveta. Len o pár centimetríkov im ušla olympiáda v Aténach roku 2004. Ich výkonnosť rastie, čo nasvedčuje fakt, že sa Danka zúčastnila v roku 2005 Majstrovstiev sveta dospelých v Helsinkách, kde obsadila pekné 17. miesto. Janke ušlo toto podujatie len o 1 cm. Najnovší úspech získala Danka na halových majstrovstvách sveta v Moskve, kde získala 8. miesto v novom národnom rekorde, a bola najúspešnejšou slovenskou atlétkou. Ich súčasné výsledky svedčia o stabilnom výkonnostnom vzostupe. Obe si zabezpečili účasť na ME 2006 a výrazne pomohli slovenskej ženskej atletike postúpiť do 1.ligy Európskeho pohára družstiev.
Ich doteraz najkrajšia spomienka : Na chvíle , keď prvýkrát spoločne balili kufre na veľké
podujatie – MS juniorov v roku 2000 v Chile.
A čo o nich hovorí ich tréner Radoslav Dubovský (tréner Športového gymnázia v Košiciach, šéftréner reprezentácie skokov):
Poznám ich už 13 rokov od nástupu do školy, jedenásty rok trénujem Danku a ôsmy Janku. Od začiatku boli živé, šikovné, všade ich bolo vidno. V mladom veku do 15-tich rokov však nemali výbornú výkonnosť, ale svojou húževnatosťou a zodpovednosťou to dotiahli k vynikajúcim výsledkom už v juniorskej kategórii do 19 rokov. Môžu byť príkladom pre mnohých mladých. Ja som rád, že naďalej trénujú s mojou skupinou na Športovom gymnáziu v Košiciach, a strhávajú ich svojim prístupom. Verím, že dosiahnu ešte množstvo kvalitných výsledkov.