SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH - občianske združenie

Andrea Oravcová

121image002

Základná škola, Sitnianska 32, Banská Bystrica
Stredná škola: Gymnázium Ružomberok, ul. Š.Moyzesa

Moje spomienky: "S basketbalom som začínala v deviatich rokoch v rodnej Banskej Bystrici.Nikto ma k nemu nenútil, ani v rodine sme nemali žiaden vyslovene športový typ, ktorý by ma v tomto smere nejako inšpiroval. Dnes to možno možno na tvári vyčarí aj úsmev, ale hlavným jediným dôvodom, prečo som sa na palubovke vlastne objavila, bolo to, že sa mi veľmi páčila basketbalová lopta. Farebnosťou, celkovým grafickým riešením, veľkosťou a vlastne všetkým dohromady. Môj otec pracoval v Centre voľného času JUNIOR v Banskej Bystrici a na oddelení telovýchovy športu a turistiky mali basketbalové krúžky. Prvú MINI – basketbalovú loptu mi darovala teta Katka Dacejová, ktorá viedla krúžok začínajúcich basketbalistiek. V 3.ročníku Záklanej školy som začala navštevovať basketbalovú prípravku ÚMB Banská Bystrica pod vedením trénera Martina Krnáča. Postupne som obliekala dresy všetkýxch mládežníckych družstiev v štvrtom ročníku začínali súťaže MINI-žiačok, MINI-staršie žiačky, mladšie žiačky, staršie žiačky, kadetky, juniorky. Bolo pravidlom, že v jednej sezóne som štartovala za dva celky. To ku ktorému som podľa roka narodenia prislúchala, a celkom o kategóriu vyššie.Za to obdobie som získala viacero medalí, zlato z republikového šampionátu sme však ani s jedným tímom nezískali“, v skratke ponúka svoju banskobystrickú basketbalovú chronológiu. Na Základnej škole ul.Sitnianska 32 v Banskej Bystrici sa zúčastňovala Školských športových súťaží SAŠŠ v basketbale, hádzanej a dievčenskom futbale.

Keď ukončila základnú školu, odišla ako sama hovorí za lepšími podmienkami do Ružomberka. Prvá sezóna v novom prostredí sa jej ešte nedarí podľa vlastných predstáv, záver tej nasledujúcej sa však nesie v žiari zlatého lesku – skvelá partia junioriek okolo trénera Antona Panisa získava pod košmi favorizovanej Prievidze titul majstra Slovenska. V závere spomínaného súťažného ročníka absolvuje aj niekoľko tréningov s prvým ženským tímom, od začiatku práve prebiehajúcej sezóny je to už samozrejmosťou. Extraligovú premieru absolvuje v úvodnom kole aktuálnej edície doma proti Popradu. Mala som veľkú trému. V hale bolo veľa ľudí, dovtedy som nič podobné nezažila,“ spomína s odstupom niekoľkých mesiacov a pokračuje :“ Keď trénera Stanislava Onušku vystriedal pán Peter Kováčik, myslela som si, že šancí bude dostávať málo. Prvá príležitosť sa mi naskytla v domácom súboji proti Delte Košice a potom ma tréner už staval pravidelne.“
Andrea okusuje aj atmosféru Európskeho pohára. Aká táto súťaž je sa najdôvernejšie presviedča v odvetnom stretnutí 1. kola vyraďovacej fázy centrálnej konferencie so Szegeďom. „Tento zápas som nezvládla psychicky. Po prehre o 10 bodov v Maďarsku sme veľmi chceli postúpiť, no ruky nám až príliš zväzoval tlak, ktorý sme dookola pociťovali.“Mladá hráčka, pôvodne „profesijne“ krídelníčka, však aj v tomto zápase niekoľkokrát dokazuje, že MBK má po čase opäť nádejnú rozohrávačku, ktorá okrem dirigovania hry je schopná bezproblémovo vnikať aj pod súperov kôš.
Andrea Oravcová je veľkou obdivovateľkou amerického basketbalu. Mužského. Imponuje jej najmä herná virtuozita excelentná streľba. Možno práve preto je jej snom skúsiť raz basketbal v Mekke tejto inteligentnej hry.Ale predtým by ešte rada navliekla na seba dres so štátnym znakom. Predpoklady na to určite má.
Podľa časopisu Peking 2008 číslo 4-5 Február marec 2005 sa konali v Ružomberku Majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat stredných škôl. Tu celkove zvíťazilo Gymnázium Š.Moysesa, Ružomberok za ktorý Andrejka hral a bola zaradená aj do Najlepšej päťky: Andrea Oravcová /Ružomberok/, J.Čarnoká / BanskáBystrica/, A.Zmeková/Myjava/, M.Zentková/Ružomberok/, L.Krč – Turbová/ Myjava/.
Ďalšími trénermi boli: Marián Svoboda a Csaba Déri.
Tento školský rok úspešne zmaturovala na Gymnáziu v Ružomberku a chce navštevovať vysokú školu v Brne alebo v Banskej Bystrici.
So svojím družstvom Gymnázia Ružomberok sa zúčastní v dňoch 24.-26. júna v Trnave aj olympiády stredných škôl Slovenskej Republiky GAUDEAMUS IGITUR 2007.

Mgr. Katarína Dacejová, CVČ JUNIOR Banská Bystrica