SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH - občianske združenie

Olympijský oheň KALOKAGATIE 2014 zapálil olympijský víťaz Janko Zachara a členka MOV, olympionička Danka Barteková ...

SAN 2567SAN 2747SAN 2770SAN 2458
„Olympijská idea preniká ako slnečný lúč cez hmlu a prekračuje prah dvadsiateho storočia, ako odraz žiarivej nádeje“ – tak znie myšlienka zakladateľa novodobých olympijských hier Pierra de Coubertina.
Idea znovu pripomenutá ľudstvu - pôvodne bola určená iba svetu dospelých. S nápadom obnoviť starogrécku myšlienku vyjadrujúcu spojenie telesnej dokonalosti s duševnou krásou a ľudským dobrom nazvanú Kalokagatia do podoby zameranej aj na svet detí a mládeže, prišiel už pred viac ako dvadsiatimi rokmi nadšenec - telom a duchom športovec, človek s veľkým srdcom Anton Javorka.
Trnava inšpirovala svet. Neodškriepiteľným faktom je i to, že olympiáda detí a mládeže KALOKAGATIA rastie z trnavských koreňov.
Tak ako bývajú „veľké“ olympijské hry prístupné športovcom celého sveta, pokiaľ prejdú príslušnou  kvalifikáciou, tak aj tá tohtoročná olympiáda detí a mládeže KALOKAGTIA 2014 mala účastníkov, nielen  z veľkých, ale aj malých miest, či obcí. „Všade kde je základná škola môže byť mladý olympionik“ hovorieva šéf organizačného výboru Anton Javorka. Od vybíjanej cez futbal (Jednota futbal cup), volejbal, hádzanú, basketbal, speedminton či jagent a samozrejme atletiku sa dostali deti nielen  z Košíc alebo Michaloviec, ale aj z Palína, Chlebníc, Mútneho, Zuberca, Klinu či Dobrej Nivy, ba aj z Udíc na svoju prvú olympiádu. Každé z nich má možnosť športovo rásť ďalej a Kalokagatia ich mohla inšpirovať.
Slávnostné otvorenie na Mestskom atletickom štadióne A. Hajmássyho sa 19. júna stalo inšpiratívnym pre mnohých z 1 800 mladých športovcov zo Slovenska, Srbska, Maďarska i Českej republiky. Od pochodu sprievodu, vztyčovanie olympijskej vlajky, sľubu športovcov a rozhodcov, až po akt zapálenia olympijského ohňa Kalokagatie 2014, ktorý spoločne zapálili olympijský víťaz v boxe z Helsínk 1952, Janko Zachara, bronzová olympijská medailistka z Londýna 2012 v streleckej disciplíne skeet a členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková, v spoločnosti malej Ninky, ktorá stvárnila symbol budúcnosti našich detí, našej mládeže. Štartom malého maratónu „Z Marathónu do Atén“ sa spustil celý program slávnostného otvorenia. Privítať sme mohli  ministra školstva Dušan Čaplovič, ktorý sa prihovoril školákom, ocenil prácu zakladateľa olympiády, ako aj celého tímu ľudí okolo neho.
Po prvýkrát odznela hymna detskej olympiády („To dáš, tak poď“), ktorú pre účastníkov zložil a zaspieval stredoškolák Adam Chrenšt.
Kalokagatia však nie je iba šport. Je to spojenie športu s kultúrou, vzdelávaním a výchovou, preto v jej programe nechýbalo ani vyhodnotenie kultúrnych súťaží (výtvarná liga H. Kocianovej v spojení s literárnou súťažou a súťažou školských časopisov), otvorenie výstavy výtvarných prác vyhlásených v rámci kultúrnych súťaží KALOKAGATIE 2014 pod patronátom Matice Slovenskej, ale i výstavou „ TAK ŠLI ROKY“, ktorá bola venovaná vzniku a histórii Kalokagatie na Slovensku.
Novinkou v programe bola Celoštátna konferencia pod názvom „Starogrécka KALOKAGATIA a jej odkaz pre súčasnosť“ venovaná Pavlovi Gleskovi, ktorý stál pri zrode olympiády a jej myšlienok. 
Na trnavskej olympiáde detí a mládeže sa už tradične stretávame s príležitostnou pečiatkou. Pamätné pečiatky Kalokagatie boli venované viacerým osobnostiam slovenského športu a olympizmu - Jozefovi Herdovi (bronz v zápasení  z roku 1936), plavcovi Malmayovi, ale aj „otcovi slovenský telocvikárov“ I. B. Zochovi. Po prvýkrát sa tejto pocty dostalo žijúcemu olympionikovi (a prajeme mu ešte veľa zdravia). Pečiatka nesie portrét boxera Janka Zachara.
Jedným z pilierov, na ktorých slovenská KALOKAGATIA stojí, je skutočnosť, že od samotného začiatku bola chápaná nie ako jednorázové podujatie či „šampionát šampionátov“ , ale ako proces permanentného presadzovania zásad ČISTEJ HRY. A to nielen na športovisku, ale aj v každodennom živote. Správnosť tohto smerovania potvrdzujú držitelia tohtoročnej ŠKOLSKEJ CENY FAIR PLAY, ktorú udelil primátor mesta Trnava Vladimír Butko na radnici mesta Trnava, deviatim pedagógom z celého Slovenska.
Olympiáda ako podujatie síce skončila, avšak  olympijské ideály telesnej dokonalosti, duševnej krásy a konania  dobra, budú ďalej rozvíjať jej účastníci.