SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH - člen medzinárodnej organizácie školského športu - ISF

VOK - Fair play v praxi 1.kolo

VEĽKÝ OLYMPIJSKÝ KVÍZ

1. kolo

Fair play v praxi

Hnutie fair play nie je Don Quijote

Šport je krásny, zaujímavý, užitočný. Sme presvedčení, že šport má významný výchovný, kultúrny, sociálny, etický a aj ekonomický prínos pre spoločnosť. Jeho silný potenciál je pozitívne orientovaný. Avšak nie vždy a nie automaticky. Aj šport má svoju temnú, odvrátenú stranu, v ktorej sa darí podvodom, korupcii, dopingu, chuligánstvu, zneužívaniu detí a podobne. Neúmerná komercializácia, silné a jednostranné finančné záujmy, bujnejúci rasizmus a intolerancia sú motorom negatívnych javov v športe. Hnutie fair play je preto ako aktívny činiteľ boja proti uvedeným negatívnym javom veľmi potrebné. Nie je to Don Quijote, ktorý márne bojuje s veternými mlynmi. Je to Miguel de Cervantes, ktorý predovšetkým vyzdvihuje všetko pozitívne, čo v športe je a to tak, aby posilnil protiváhu k tomu negatívnemu. Práve preto je hnutie fair play synonymom najvyšších humánnych hodnôt. Zaslúži si našu maximálnu podporu. Budeme sa mu venovať v 1.kole Veľkého olympijského kvízu.

PRIPRAVENÉ TÉMY:

1. Fair play v praxi -  odpovede zasielajte do 15.11.2021

2. Doping v športe -                                   do 15.01.2022

3. SADA - antidopingová agentúra SR -   do 15.03.2022

4. Paralympiáda -                                      do 15.05.2022

Organizačné pokyny:

Veľký olympijský kvíz potrvá počas celého školského roka 2021/2022.

Odpovede 1. kola zasielajte do 15.  novembra 2021.

Stredné školy odpovede posielať na mail  : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Základné školy odpovede posielať na mail : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Zo správnych odpovedí odmeníme 10 správnych odpovedí, ktorým zašleme olympijské suveníry.

OTÁZKY 1.kola